Strona główna » Blog » Copart – imperium samochodów używanych

Copart – imperium samochodów używanych

W latach dziewięćdziesiątych, kiedy na polskich drogach królowały takie auta jak Polonez Caro, Daewoo Lanos czy Opel Astra, niedoścignionym marzeniem wydawały się samochody popularne po drugiej stronie oceanu. Wtedy właśnie, w czasach dynamicznego rozkwitu motoryzacji w naszym kraju, postanowiliśmy gonić te marzenia! A wszystko to dzięki imperium aukcji samochodowych w Stanach Zjednoczonych, firmie Copart. 

Historia Copartu rozpoczęła się nieco wcześniej, bo już w 1982 roku Willis J. Johnson na małym kalifornijskim placu w Vallejo założył pierwszy kameralny plac z autami. Przyświecała mu wtedy jedna myśl – to co dla jednego człowieka jest złomem, jest skarbem dla drugiego. Dbając jednocześnie o relacje pomiędzy sprzedawcami a kupującymi, Johnson robił wszystko by obie strony czerpały jak największe korzyści. W jednym miejscu kupujący mogli nabyć auta zarówno z wypożyczlani samochodowych, jak i od firm ubezpieczeniowych. W ówczesnych czasach była to prawdziwa rewolucja w branży!

Willis J. Johnson. Źródło: assets.bwbx.io

Szybki wzorst popularności oraz liczby zarówno sprzedawców, jak i kupujących, pozwolił na otwieranie kolejnych firmowych placów. Kolejny przełom nastąpił w roku 1998, kiedy to Copart postanowił umożliwić zakup wszystkim amerykaninom – wprowadzenie pionerskich aukcji samochodowych online, zaledwie dwa lata po uruchomieniu pierwszej strony internetowej. Decyzja ta okazała się być niewąpliwym sukcesem, bo już pięc lat później, w 2003 roku firma całkowicie zrezygnowała z licytacji osobistych, a oferty udostępnione zostały dla kupujących z całego świata!

Obecnie firma Copart ma ponad 750 00 członków w ponad 170 krajach, prowadząc działalność w 200 lokalizacjach zlokalizowanych w 11 krajach i każdego dnia oferuje ponad 150 000 pojazdów wystawianych na aukcje. W ofercie znajdują się zarówno pojazdy osobowe, dostawcze, ciężarowe, motocykle, quady, kampery, jak i łodzie. Sukces sprawił, że firma Johnson’a znalazła sie na liście 200 Najlepszych Małych Przedsiębiorstw magazynu Forbes.

Oczywiście działalność ta nie przeszła bez echa, przez co bardzo szybko powstały firmy konkurencyjne, z których największym zagrożeniem dla Copartu na przestrzeni lat stały się aukcje firmy Insurance Auto Auctions, o której przeczytać możecie w naszym artykule.

Jeden z placy aukcyjnych firmy Copart w Stanach Zjednoczonych

Jeden z placów aukcyjnych firmy Copart w Stanach Zjednoczonych. Źródło: copart.com

Import samochodów ze Stanów Zjednocznych i Kanady oferowanych zarówno na placach aukcyjnych Copart, Insurance Auto Auctions czy Impact Auto opłacalny jest przede wszystkim ze względu na ich wyjątkowo nieskie ceny na amerykańskim rynku wtórnym i szybki wzrost wartości w europejskich realiach. Oczywiście, przy każdej tego typu transakcji należy zachować ostrożność i dokładnie zweryfikować wybrane auto przed zakupem. Na aukcjach znajdują się zarówno pojazdy w pełni sprawne, jak i samochody uszkodzone, powypadkowe, pokradzieżowe czy popowodziowe. Kontrahentami są bowiem licencjonowani dealerzy, własciciele komisów samochodowych, prywatni sprzedawcy oraz firmy ubezpieczeniowe. Więcej informacji na temat poszukiwania i weryfikacji auta przez zakupem znajdziecie w naszym artykule.

Oferty pojazdów na aukcjach intenetowych firmy Copart bez wątpienia stanowią opłacalną alternatywę na rynku aut używanych. Jeżeli poszukujesz doświadczonej firmy, która pomoże w kompleksowej usłudze importu auta zarówno z placów aukcyjnych Copart, jak i Insurance Auto Auctions bądź Impact Auto, czekamy na Ciebie! Wybór odpowiedniego pośrednika na jasno określonych zasadach to podstawa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *